General Daily Flow

6 am – Breathwork / Meditation
6:30 am – Early Breakfast Buffet (melons, bananas, papayas, juices, etc)
7 am – Yoga / QiGong
8:30 am – Late Breakfast Buffet (additional fruits, smoothies)
10 am – Permaculture Workshops
12 pm – Lunch Buffet (fruits, salad bar)
12:30 – Temazcal Sweat Lodge (only on Sat, Mon, and Wed)
1:30 pm – Presentations
3 pm – Keynote Presentation
5 pm – Evening Movement Classes
6 pm – Dinner Buffet (fruits, salad bar, prepared dishes)
8 pm – Live Music at Stage
10 pm – DJ at Stage / Sacred Fire Jam Session / Tea Lounge
​11pm – Quiet Time

Friday 7/27

2 pm – Guests Arrive / Lunch Buffet Opens
2 – 4 pm – Check-Ins and Farm Tours
5 pm – Orientation
6 pm – Dinner
7 pm – Tea Lounge Opens
8 pm – Full Moon Sacred Fire Opening Ceremony
9 pm – Music – The Morphonians

Saturday 7/28

6 am – Respiration Yoga w/ Zander / Meditation w/ Jenee
7 am – Power Yoga w/ Beth / QiGong w/ Dina /  Vibrational Yin Yoga w/ Tish
8:30 am – Breakfast / Announcements
9 am – Guided Lower Falls Excursion
​10 am – Soil 101 w/ Trey & Ticon  / Introduction to Permaculture w/ Travis
12 pm – Lunch
12:30 pm – Temazcal w/ Camilo, Paloma and Sergio
1:30 pm – Fruit Pie Demo w/ Aris / Living in CommUNITY w/ Ticon
3 pm – Upward Spirals / NuMundo Eco Speed Dating
5 pm – Systema w/ Jonathan / Sound Healing w/ Vyola and Friends / Iyengar Yoga w/ Rita
6 pm – Tea Lounge Workshop
6:30 pm – Dinner
8 pm – Music – Parker Siems

Sunday 7/29

6 am – Respiration Yoga w/ Zander / Meditation w/ Tish
7 am – Power Yoga w/ Beth / QiGong w/ Dina / Slow Flow Yoga w/ Jenee
8:30 am – Breakfast / Announcements
10:00 am – Seeds 101 w/ Steven & Peter / Despacho Ceremony w/ Travis
12 pm – Lunch
1:30 pm – Return To the Brain Of Eden w/ Tony Wright / Alternative Economies w/ Santiago
3 pm – Fruit The World w/ Brittney & Trey / Agroforestry w/ Peter
5 pm – Systema w/ Jonathan / HIIT w/ Christine / Kendalini Yoga w/ Chris
6 pm – Tea Lounge Workshop
6:30 pm – Dinner
8 pm – Dr. RickyDale Brown & Friends

Monday 7/30

6 am – Breathwork w/ Tish / Meditation w/ Jenee
7 am – Power Yoga w/ Beth / QiGong w/ Dina / Peaceful Warrior Yoga w/ Travis
8:30 am – Breakfast / Announcements
10 am – Propagation 101 w/ Peter and Steven / Ignite the Healer Within w/ Brittney
12 pm – Lunch
12:30 pm – Temazcal w/ Camilo, Paloma and Sergio
1:30 pm – Return To The Brain Of Eden w/ Tony / Exotic Fruit Exploring w/ Steven
3 pm – Regenerative Detoxification Panel w/ Brittney, Rita, Trey & Dr. Greg /  Fruit and Strength w/ Mike
5 pm – Acro Yoga w/ Katia / Building Vitality and Strength w/ Dr. Sam /  Iyengar Yoga w/ Rita
6 pm – Tea Lounge Workshop
6:30 pm – Dinner
8 pm – Music – Medicine Band w/ Vyola and Friends

Tuesday 7/31

6 am – Breathwork w/ Tish / Meditation w/ Jonathan
7 am – Power Yoga w/ Beth / QiGong w/ Dina / Iyengar Yoga w/ Rita
8:30 am – Breakfast / Announcements
10 am – Flowers, Buds & Pollinators w/ Trey & Peter / Ape Living w/ Zander
12:30 pm – Lunch
1:30 PM – Soul Mapping w/ HUGS / Mastering Freedom w/ Nicolas Dudet
3 pm – NuMundo Networking The Transformational Ecosystem /  Bamboo Building Basics w/ Trey & Josh
5 pm – HIIT w/ Christine / Sound Healing w/ Bryan & Caileigh / Yoga Nidra w/ Jonathan
6 pm – Tea Lounge Workshop
6:30 pm – Dinner
8 pm – Music – Chillz Muzik

Wednesday 8/1

6 am – Respiration Yoga w/ Zander / Meditation w/ Jenee
7 am – Power Yoga w/ Beth / QiGong w/ Dina / Vibrational Yin Yoga w/ Tish
8:30 am – Breakfast / Announcements
10 am – Fruit 101 w/ Peter and Steven / Fruition w/ Brittney
12:30 pm – Temazcal w/ Camilo, Paloma and Sergio
1:30 pm – Recipe Demo w/ Chris Kendall / Urban Gardening w/ Santiago
3 pm – Community Carbon Trees w/ Jenny / Seed Exchange & Trade Blanket w/ Brittney
5 pm – Acro Yoga w/ Katia / Exercise w/ Dr. Sam / Capoeira w/ Rafa
6 pm – Tea Lounge Workshop
6:30 pm – Dinner
8 pm – Music – Unified Creations
10 pm – DJ TBA

Thursday 8/2

6 am – Respiration Yoga w/ Zander / Meditation w/ Tish
7 am – Power Yoga w/ Beth / QiGong w/ Dina / Iyengar Yoga w/ Rita
8:30 am – Breakfast / Announcements
10 am – Planting Party Workshop / Herbal Medicine 101 w/ Brittney & Rita
12 pm – Lunch Buffet Opens
12:30 pm – Workshop
1:30 pm – Cafte Verde Talk w/ Silvio / Permaculture Design Tools w/ Travis
3 pm – HUGS w/ Dani & Thomas / NuMundo Mycelial Mixer
4:30 pm – Cacao Ceremony & Psy Yoga w/ Jah Hendo
5:30 pm – Ecstatic Dance w/ Jenee / HIIT w/ Christine
6 pm – Tea Lounge Workshop
6:30 pm – Dinner
7:30 pm – Sacred Fire Closing Ceremony
8 pm – Music – Camilo Poltronieri
10 pm – Elementalism DJ Set

Friday 8/3

6 am – Respiration Yoga w/ Zander / Meditation w/ Tish
7 am – Power Yoga w/ Beth / QiGong w/ Dina / Slow Flow Yoga w/ Jenee
8 am – Breakfast
9 am – Data Swap and Contact Sharing
10 am – Closing Ceremony
12 pm – Departure